Couponing How I Feed My Family of 4 on $150 a Month

How I Feed My Family of 4 for $150 per Month! Part 2

pinterest image 150 per monthWe were running low on milk, so I stopped by at Sam’s Club (which has the lowest price on milk in our area) and picked up two gallons of milk. I didn’t save the receipt but it was $2.69 per gallon.

No other shopping trips so far. I am up to $82.81 total for the month. But what we ate:

April 3:
Breakfast: Cereal for everyone.
Lunch:
Hubby had a ham and cheese sandwich, wheat thins, water and two cookies
Aiden a personal pan pizza from Pizza Hut (he earned a free one by reading through school) glass of milk
Kian: 3 chicken nuggets, piece of cheese, handful of grapes and a cup of milk
I had leftovers
Snack: We all had some grapes and a banana
Dinner: Copycat Cafe Rio Chicken Tortilla Soup I try to try out a new recipe once a week or so. This one was a huge hit.
Clementines
Homemade Ice Cream

April 4th
Breakfast: Everyone had bagels with cream cheese and grapes
Lunch:
Hubby Ham and Cheese sandwich, wheat thins, water and two cookies (see a pattern? I have no idea how he eats the same thing everyday 🙂 )
Aiden: leftover mac and cheese
Kian: cheese and ritz crackers, orange
I had leftover soup
Snack: Aiden and Kian both had graham crackers and milk
I had a yogurt
Dinner: Tortellini with marinara sauce, deviled eggs, grapes

April 5th
Breakfast: Cereal for everyone

Lunch:
Hubby Ham and Cheese sandwich, wheat thins, water and two cookies
Aiden and Kian: Chicken nuggets, bananas, graham crackers
I had ham and cheese rolled in a tortilla, celery and carrot sticks

Dinner:
Homemade pizza and salad
Homemade Ice Cream

April 6th
Breakfast:
I made pancakes
Lunch: leftover pizza
Dinner: Tacos, pineapple

 

 

 

Don't Miss Out On Great Ideas!

Subscribe to get our latest content by email.

We won't send you spam. Unsubscribe at any time. Powered by ConvertKit
Enjoyed this post? Consider sharing it with friends by clicking one of the buttons to the left.