How I Feed My Family of 4 on $150 a Month

How I Feed My Family of 4 on $150 a Month Part 3

pinterest image 150 per monthAds have come out for my local grocery stores. I’m not planning on getting a ton (just not a lot on sale that we are in need of or at can’t pass up prices). But that is ok. The beauty of couponing and stocking up when there is a good sale is that you usually already have a lot in your pantry, fridge and freezer to make meals from. So I’ll be shopping in my own kitchen a lot this week. 🙂

My planned Shopping trips are:
Price Chopper
1 Crystal Light 7-10 count $2 on sale
$1 off 1 coupon from Smart Source mailer 3/10

Knorr Sides 10 for $1 plus a free Rotisserie Chicken when you buy 10.
I love this sale our local grocery stores seem to do one of these every few months. Although I already have chicken in the freezer. I am down to maybe 2 pounds 🙂
Plus there is a coupon for .50 cents off 2 from Red Plum 3/24 I have 2 of these. So I’ll get 10 rice sides and a rotisserie chicken for $8!

Strawberries on sale 2 pounds for $2.29
Ekrich Smoked Sausage 12-16 oz on sale for $1.78
.55 cents off 1 comes to $1.23

Plus Price chopper will give you a .05 cent discount for each reusable bag you bring in. I always keep mine in my trunk. I’ll probably need 2 for this trip.
So the total should come to: $12.42 plus tax

At Dollar Tree I plan on getting (this always changes drastically because Dollar Tree carries widely varying inventory but that is ok)

Olay Bar Soap $1
$1 off 1 from Proctor and Gamble 3/31
L’oreal Paris Eye Gloss .19 oz (plan on putting this in my gift box for my younger sisters upcoming birthday in May) $1 off 1 coupon from Red Plum 3/24
Garnier Shampoo 3.4 oz
$1 off 1 coupon from Red Plum 3/3
El Monterey XX Large Burrito
$1 off 1 coupon from Red Plum 3/3
Nature Valley Granola Thins (my 1 year old loves these)
.50 off 2 coupon from Smart Source 2/24
Softsoap Bar Soap
$1 off 1 from Smart Source 4/7
Rimmel London Eye Shadow
$1 off 1 from Red Plum 4/7
Wheat Thins 2 boxes (cheapest place to find them around here and my wonderful husband eats them everyday in his lunch)
Grand total if they have it all: $3.50 plus tax

What we’ve been eating:
April 7th
Breakfast: Oatmeal for everyone
Lunch:Leftover pancakes, fresh pineapple and grapes
Dinner: We usually have Sunday dinner with my family. I made a fruit salad to take and share.

April 8th
Breakfast: Cereal for everyone and applesauce
Lunch: Baked quesidillas with broccoli
Dinner: Mini Lasagna’s (idea came from this fun blog post I came across at CatchingFireflies.com) I had the won ton wrappers leftover from making egg rolls about a week ago and I had some leftover taco meat that I threw in too.

April 9th
Breakfast: Yogurt with homemade granola
Lunch: Aiden begged for Mac and Cheese so that is what everyone ate
Dinner: Beef Stroganoff, Broccoli with cheese sauce, canned peaches and homemade ice cream for dessert

Update 4/17/2013:
I was able to pick up everything planned in my trips, except the Crystal Light. I also visited Walmart and picked up fruits and veggies. That trip included: 2 lbs strawberries (they price matched to Price Choppers deal for $2.29), celery, zucchini, tomatoes, kiwi, apples, and bananas for $9.89.

Total spent so far this month: $110.26

Don't Miss Out On Great Ideas!

Subscribe to get our latest content by email.

We won't send you spam. Unsubscribe at any time. Powered by ConvertKit
Enjoyed this post? Consider sharing it with friends by clicking one of the buttons to the left.