How I Feed My Family of 4 on $150 a Month

How I Feed My Family of 4 on $150 a Month Part 4

pinterest image 150 per monthI headed out to pick up some items at HyVee and Hen House today. It was a pretty good week for sales on things we use on a regular basis.

At HyVee I got:
Apple Cinnamon Bagels and Plain Bagels on sale at 2 for $3
Kemps Single Ice Cream on sale for $1 plus I had a coupon for .50 cents off (a treat for Aiden)
Cherry Jello .55 cents
Strawberry Jello .55 cents (on sale)
HyVee Cake Mix 2 for $1.09 each
Alphabet Cookies on sale for .88 cents
Post Marshmallow Cereal on sale for $1.77
Post Sesame Street Cereal 2 at $1.77 plus I had 2 coupons for $1 off each one. So just .77 cents a box!
Dole Romaine Classic Salad $1
Total: $13.18

At Hen House I got:
Texas Toast Croutons on sale for .99 cents plus I had a coupon for .40 cents off and Hen House doubles coupons under .50 cents and under so I got a bag for .19 cents! (I got two bags at that incredible price might as well!)

Gardettos mix and Chex Mix on sale for $1 plus I had .50 cents off two which Hen House doubled to $1 off so they were .50 cents each.

Pillsbury Crescent Rolls on sale for $1 plus I had a coupon for .40 cents off two which doubled to .80 cents off making them just .60 cents each.

2 pounds ground turkey at .99 cents a pound
1 package Hormel maple sausages .99 cents
and 1 pound strawberries on sale for .99 cents
Grand total: $7.14 I saved $15.48 or 71%!

Up to: $130.58 for this month.

 

Don't Miss Out On Great Ideas!

Subscribe to get our latest content by email.

We won't send you spam. Unsubscribe at any time. Powered by ConvertKit
Enjoyed this post? Consider sharing it with friends by clicking one of the buttons to the left.